Dermatolodzy obalają mity związane z pielęgnacją skóry

Banany na siniaki i szampon piwny - przeglądanie najdziwniejszych opowieści kobiet o pielęgnacji skóry
Jest coś niezaprzeczalnie pociągającego w pomyśle, że lekarstwo na nieszczęścia związane z pielęgnacją skóry można znaleźć w szafkach kuchennych lub apteczce. Ale czy jest jakaś prawda w niektórych z najdziwniejszych opowieści kobiet o pielęgnacji skóry? Poprosiłem dermatologa Joshuę Zeichnera, o jego fachową opinię - a wyniki mogą cię po prostu zaskoczyć.

Masło jako maść lecznicza

Używanie masła do leczenia oparzeń przez pocieranie nieroztopionym, pokojowym patyczkiem nad dotkniętym obszarem jest lekarstwem, które było podrzucane przez lata. I choć zastosowanie smaru nie złagodzi bólu, to powinno przyspieszyć gojenie i zminimalizować blizny. Według Zeichnera "zawiera naturalne tłuszcze, które mogą pomóc w łagodzeniu i ochronie". Jednak prawdopodobnie nie jest on bardziej i prawdopodobnie mniej skuteczny niż coś w rodzaju oleju jojoba (który jest prawdopodobnie dużo bardziej pociągający).

Przygotowanie H do zminimalizowania ilości worków pod oczami

Ta stara bajka o żonach przykuła dużą uwagę, najprawdopodobniej z powodu tego, jak dziwnie to brzmi (i niepokojącego pomysłu nałożenia kremu na twarz). I wiecie co? To chyba nie jest zły pomysł, według Zeichnera. "Preparat H zawiera składnik, który zwęża naczynia krwionośne i może pomóc wyeliminować nadmiar płynu pod oczami." Więc to masz. Aplikuje się go tak, jak krem pod oczami.

Mleko z Magnezji jako podkład

Innym pomysłem jeżdżącym na fali dziwactw jest stosowanie tego tradycyjnego leku na żołądek w celu zminimalizowania tłustości. Jednakże, może to w końcu przynieść więcej szkód niż pożytku. "Mleko magnezowe zawiera sole magnezu, które mogą pomóc w absorpcji oleju. Jednak ze względu na bardzo zasadowe pH, nie polecam go jako substytutu tradycyjnego podkładu do makijażu" - ostrzega Zeichner. Wybierz podkład absorbujący oleje, aby uniknąć uszkodzenia skóry.

Piwo jako szampon oczyszczający

Chociaż alkohol w ogóle sprawia, że wyglądasz na połykacza i kaca, w niektórych kręgach piwo jest chwalone jako miejscowy produkt upiększający skórę i włosy. Podobno chmiel (środek aromatyzujący, który sprawia, że piwo jest gorzkie lub cytrusowe) to według Zeichnera silne przeciwutleniacze, które pomagają zmniejszyć stan zapalny. "Piwo zawiera również drożdże piwowarskie, które są bogate w witaminy z grupy B, które mają działanie łagodzące i rozjaśniające skórę". Obie te właściwości sprawiają, że jest ono przydatne w leczeniu skóry i włosów", wyjaśnia.

Wybierz piwo chmielowe o niższej zawartości alkoholu, aby złagodzić właściwości osuszające. W przypadku włosów, wylej je na głowę zamiast szamponu i odżywki i dokładnie spłucz, aby zrównoważyć tłuste cebulki i takiesze końcówki. W przypadku skóry głowy, użycie płaskiego piwa jako toneru może pomóc rozjaśnić i ukoić.

Majonez jako maska do włosów lub ciała

Choć brzmi to trochę obrzydliwie, majonez może być stosowany zarówno do zwiększenia poziomu nawilżenia mieszków włosowych, jak i do nawilżenia skóry. Zeichner mówi o tym, ponieważ "majonez zawiera naturalne tłuszcze i olejki, które mogą nawilżać i chronić zarówno zewnętrzną warstwę skóry, jak i włosy" - choć może nie być bardziej nawilżający niż specjalnie opracowany produkt kosmetyczny. W tym przypadku mówię pominąć majonez i trzymać się swoich go do masek, które rzeczywiście pachną dobrze.

Zastosowanie żelatyny jako preparatu do pielęgnacji paznokci

Suche, łuszczące się paznokcie są dla wielu osób bardzo trudne do wyleczenia i mogą być naprawdę trudne do wyleczenia. Tanią opcją jest żelatyna, w której można wsiąknąć paznokcie do taniego i szybkiego naprawienia. FYI: Żelatyna jest składnikiem pieczenia zwykle dodawanym do ciasta, aby pomóc im się ustawić. Jest to w zasadzie 100% czyste białko i można ją kupić w saszetkach z proszkiem i zmieszać z wodą. Dr Zeichner zgadza się: "Moczenie palców w roztworze żelatyny może pomóc wzmocnić paznokcie poprzez związanie warstw paznokci, tworząc ochronną plombę".

Kromki ziemniaka jako środek do cytowania

Jedną z dziwniejszych bajek jest nakładanie plastra ziemniaka na pryczę. I choć nie jest to całkowicie bezwartościowe, Zeichner poleca naszą skrobiową przyjaciółkę bardziej jako leczenie przeciwzapalne przebarwienia, niż jako leczenie aktywnych wyprysków. "Ziemniaki są bogate w witaminę C i niacynę, które mogą pomóc rozjaśnić ciemne plamy na skórze, również te, które pozostały po zniknięciu pryszczyków". Pomagają również w zapewnieniu ochronnej warstwy na skórze, jeśli umieścisz ją na wierzchu pryszcza. Jednak pod względem skuteczności nie zastępują one tradycyjnych leków na trądzik". Aby spróbować, pokrój mały kawałek ziemniaka i nałóż go na dotknięte miejsce jak najdłużej - na noc, jeśli możesz.

Plastry bananów do stłuczenia

Plastry bananów zostały wytarte jako sposób na pozbycie się siniaków. Zeichner sugeruje jednak, że skórki mogą być lepszym rozwiązaniem: "Skórki bananowe zawierają wysoki poziom antyoksydantów. Nałożenie skórki na siniaka i zabezpieczenie jej na noc stanowi barierę ochronną i może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, co pozwoli na szybsze gojenie się siniaków". Jednak spanie ze skórką bananową przyklejoną do skóry brzmi jak uciążliwość, użyj kremu z arniki, aby zminimalizować fioletowo-niebieskie obrzęki.

Zimna woda jako środek do zaciskania porów

Być może najbardziej znaną ze wszystkich opowieści o pielęgnacji skóry jest wiara, że rozbryzg zimnej wody "zamknie" pory. Jednak niewiele jest w tej opowieści prawdy. "Zimna woda może pomóc w zwężeniu naczyń krwionośnych i usunięciu nadmiaru oleju ze skóry, aby zminimalizować widoczność porów". Jednak wokół porów nie ma mięśnia, więc zimna woda naprawdę nie ogranicza porów" - mówi Zeichner. I, niestety, dla fanatyków porów na zewnątrz, nic nie jest w stanie naprawdę zacieśnić porów. Najlepiej zrobić to w taki sposób, aby zminimalizować ich pojawianie się przy pomocy takich rzeczy, jak rozmycie podkładów czy podkładów.