Kosmetyki mineralne – fakty i mity

fakty i mity o kosmetykach mineralnychWiele słyszy się ostatnio o kosmetykach mineralnych. Są one bardzo często reklamowane i wychwalane przez ich producentów, choć oczywiście warto pamiętać o tym, że wcale nie muszą one być tak "cudownym" rozwiązaniem jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim trzeba zdać sob ie sprawę z tego, że nawet kosmetyki mineralne pochodzące z wyższej półki nigdy nie będą w stanie zastąpić nam rzeczy takich jak dobry krem nawilżający czy też kosmetyki przeciwzmarszczkowe oraz środki na trądzik.

Mimo wszystko trudno byłoby jednocześnie zaprzeczyć temu, że kosmetyki tego typu mogę mieć naprawdę doskonały wpływ na zdrowie naszej skóry. Zawierają wiele dobroczynnych minerałów, takich jak chociażby dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku. Chronią one naszą cerę przed działaniem zbyt intensywnych promieni słonecznych, co jest dla nas bardzo ważne -silne słońce potrafi być dla człowieka bardzo niebezpieczne. Ponadto sam tlenek cynku jest znanym i cenionym środkiem przeciwzapalnym który stosowany jest nie tylko w samych kosmetykach ale również i w najróżniejszych środkach na stany zapalne – w tym również i w tych przeznaczonych dla dzieci.

Czy kosmetyki mineralne mogą być szkodliwe dla naszej skóry?

Tak twierdzą niektórzy przeciwnicy tego typu produktów. Zdaniem wielu z nich kosmetyki te zawierają między innymi niewielkie cząsteczki które wnikają głęboko w skórę i wywołują w niej niezbyt pozytywne reakcje. W rzeczywistości jednak nie może to być prawda, bowiem takie cząsteczki musiałyby być tak niewielkie, że kosmetyki mineralne właściwie w ogóle nie pokrywałyby żadnych niedoskonałości cery. W pewnym momencie dość głośno było również o jednym ze składników takich produktów, tlenochlorku bizmutu.

Przeciwnicy twierdzili, że wywołuje on stany zapalne i sprawia, że na skórze rozwija się trądzik. Opinie te nigdy nie zostały jednak potwierdzono naukowo, choć cała sprawa była dość mocno nagłośniona w mediach. Oczywiście, kosmetyki mineralne w większości przypadków nie są tak "cudowne", jak reklamują je ich producenci. Z drugiej jednak strony wystarczy wybrać odpowiednie produkty, aby móc cieszyć się faktycznie dobrą pielęgnacją skóry i jednocześnie skutecznie zadbać o jej zdrowie.