Kosmetyki mineralne
Kosmetyki z naturalnych składników
W najprostszym podejściu można powiedzieć, że kosmetyki mineralne to taki rodzaj kosmetyków, w których znajdują się jedynie sproszkowane minerały, takie jak tlenki żelaza, cynku i tytanu oraz cząsteczki miki, czyli są jak najbardziej naturalne pod każdym względem. Spodziewać się w nich powinniśmy także elementów kamieni półszlachetnych, jak chociażby kwarcytu czy cytrynu. Ich popularyzacja związana jest z potrzebami osób ze skórą podrażnioną zabiegami kosmetycznymi, ale obecnie korzystają z nich wszystkie osoby mające problemy skórne i wiele entuzjastek kosmetyków naturalnych.
W chwili obecnej trwa rewolucja w świecie kosmetyków, ponieważ kosmetyki mineralne nie są już tylko zastępczą kolorówką dla osób z chwilowo podrażnioną skórą, ale stają się kosmetykami pierwszego wyboru dla ogromnej rzeszy entuzjastek. Swoją karierę zaczęły w USA, a dzisiaj są znane na całym ścięcie.
Zadbaj o swoją cerę
Panuje opinia, że są idealne dla cery i jest to ocena zasłużona. Nie powodują wysuszania skóry, nie podrażniają i mogą być stosowane na powierzchni każdej cery: suchej, normalnej i tłustej. Polecane są dla osób z podrażnieniami i z trądzikiem, ponieważ stymulują szybsze gojenie się tego typu przypadłości. Są też w stanie je skutecznie maskować, więc nie jest to wybór pomiędzy leczeniem i wyglądem. Co ważne, nigdy nie będą na twarzy wysychać i nie zrobi się z nich niesympatyczna łuska powoli się z niej zsypująca.
Kwestią, która wyjątkowo często jest w ich temacie podkreślana, to unikalna zdolność kosmetyków mineralnych do łączenia równocześnie dwóch pozornie przeciwstawnych wartości, czyli lekkości oraz solidnego krycia. Makijaży mineralnego praktycznie nie czuć na twarzy, a jego kolory są bardzo intensywne niezależnie od tego, czy jest top cień, czy też korzystamy z rożu. Można samodzielnie decydować o uzyskanym efekcie i spokojnie podkreślać wybrane elementy twarzy.
Żadnymi przeszkodami nie są tutaj wrażliwość skóry czy jej podatność na reakcje alergiczne. Typowe dla kosmetyków klasycznych reakcje, takie jak zaczerwienienie i pieczenie, tutaj praktycznie nie występują.
Warto również wspomnieć o naturalnych filtrach blokujących promieniowanie UV, które zaoferować nam mogą kosmetyki mineralne. Skuteczność takiej ochrony wynosi nawet 10-20 SPF w zależności od intensywności makijażu, OC jest wartością nie do pogardzenia.
Nie trzeba się również bać o wydajność kosmetyków mineralnych. Wystarczy ich niewielka ilość na skórze, by nie tylko uzyskać efekt ochrony przeciwsłonecznej, ale także stworzyć oczekiwany przez nas kolor. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że odpowiednio przechowywane kosmetyki mineralne nigdy się nie psują. Mają określony czas przydatności do wykorzystania, lecz jest to tylko zalecenie i można mieć pewność, że nawet po czasie dwa razy dłuższym będą praktycznie idealne. Trzeba jedynie pamiętać, że jeśli w preparacie są też inne składniki, nie tylko minerały, to one się zepsują po kilku latach i doprowadzą do zmarnowania kosmetyku. Ostatnia z przywołanych kwestii jest istotna, bo takie kosmetyki to nie prawdziwe kosmetyki mineralne.