Kosmetyki mineralne – jak je sporządzać?
Pierwszą metodą sporządzania kosmetyków mineralnych jest rozcieranie poszczególnych półproduktów w torebce strunowej. Do torebki przesypujemy składniki w dokładnie odmierzonych ilościach i szczelnie zamykamy. Później przez kilkanaście minut dokładnie rozcieramy je palcami – ten etap może wymagać od nas pewnej cierpliwości, ale bardzo ważne jest wykonanie tego faktycznie dokładnie. Od czasu do czasu przesypujemy składniki. Jest to stosunkowo prosta i dość skuteczna metoda, choć najlepiej sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy chcemy przygotować nieco mniejszą ilość kosmetyku. Nie należy korzystać z niej również wówczas, gdy w przygotowywanych przez nas kosmetykach znajdują się pigmenty matowe, bowiem rozcieranie ich w taki sposób nie jest zbyt skuteczne i kosmetyki pozostawiają potem mało estetyczne smugi na skórze. Najlepiej jest korzystać z niej przy kosmetykach takich jak róże, bronzery, podkłady czy pudry.
Kolejnym często stosowanym rozwiązaniem jest mieszanie składników w moździerzach. Podczas dodawania ich do siebie koniecznie musimy zachowywać odpowiednią kolejność; na samym początku dodajemy te składniki, które mają tendencję do zbrylania. Są to przede wszystkim pigmenty matowe oraz węglan wapnia. Później stopniowo dorzucamy inne rzeczy. Nie warto jednak od razu dodawać całej ilości głównego wypełniacza – o wiele lepiej będzie zostawić go na sam koniec i dodać już w torebce strunowej. Rozcieranie w moździerzu pozwala na stosunkowo dobre rozprowadzenie pigmentów matowych, dzięki czemu można uniknąć pozostawiania przez kosmetyki smug na skórze. W czasie rozcierania powinniśmy od czasu do czasu obskrobywać ścianki moździerza, bowiem poszczególne składniki mogą silnie do nich przylegać. Jeśli zależy nam na uzyskaniu błyszczących kosmetyków, to nie powinniśmy korzystać z tej metody do rozcierania mik kolorowych – mają one wówczas tendencję do matowienia.
Jeśli ktoś szuka najskuteczniejszej i najbardziej zaawansowanej metody, to najlepszą propozycją będzie dla niego przygotowywanie kosmetyków w młynku. Podobnie jak w przypadku rozcierania ich w moździerzu, również i tutaj bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności przy dodawaniu do siebie składników – na samym początku dodajemy te, które mogą się zbrylać. Najlepiej sprawdzają się tutaj krótkie serie – włączamy młynek na jedną sekundę i powtarzamy tę czynność wielokrotnie. Mieszanie w młynku daje najlepsze efekty i pozwala na uzyskanie bardzo jednolitych kosmetyków.